Reishi: zázračná čínská houba podporující imunitu a oběhovou soustavu
Česky se tato pozoruhodná, chorošovitá houba jmenuje lesklokorka lesklá. Najdete ji i v českých lesích, nicméně poměrně vzácně. Jejím domovem je Asie, konkrétně pochází z Číny, kde se jí říká Ling Zhi (v české transkripci ling-č' – božská houba, v jiném překladu také houba nesmrtelnosti). Po celém světě je známá pod japonským názvem reishi (nadpřirozená houba), případně latinským rodovým označením ganoderma. Plodnice jsou výrazně lesklé, až 30 centimetrů velké, vějířovitého tvaru. Rostou na pařezech listnatých stromů (především dubu nebo habru) od května do října.
Jak užívat reishi
Houba lesklokorka, kterou sesbíráte v lese, je kuchyňsky velmi špatně upravitelná – plodnice jsou velmi tuhé a výrazně hořké. Navzdory tomu obsahují mnoho prospěšných látek – antioxidanty, esenciální aminokyseliny, polysacharidy, železo, selen nebo vitamin B. Pro užívání v jiné podobě než jako součást jídla se tyto houby řežou na tenké plátky a z nich se připravuje odvar, případně se macerují v alkoholu nebo rozemelou na prášek. Nejsnazším způsobem je užívání sušeného prášku v kapslích, případně jím obohacovat kávu nebo například i med.
Účinky a dávkování reishi
Zmínky o reishi najdeme už ve Vnitřním kánonu (Vnitřní knize) Žlutého císaře, základním díle tradiční čínské medicíny. Reishi obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo neumí samo vytvořit (valin, leucin, izoleucin, methionin, threonin, fenylalanin, tryptofan a lysin), vitamin D a vitamíny skupiny B. Najdeme v ní i železo, selen a další minerály, především draslík, vápník, fosfor, hořčík, zinek a měď. Mezi další látky obsažené v reishi patří vstřebatelné i nevstřebatelné polysacharidy (včetně vlákniny), glykoproteiny, steroly, triterpeny, polynenasycené mastné kyseliny a enzymy.
U reishi předávkování není pravděpodobné, přesto je lepší dodržovat doporučené dávkování jednotlivých výrobků. Při domácí výrobě odvaru z houby se mohou po několika týdnech užívání nadměrného množství objevit nepříjemné příznaky a celková slabost. V takovém případě je vhodné užívání odvaru na několik dní přerušit a následně snížit dávkování. Při užívání sušeného výtažku v kapslích je mnohem jednodušší dodržet doporučené dávkování.
Nežádoucí účinky reishi
Malé množství citlivých jedinců může reagovat na přípravky s reishi neočekávaným způsobem. Hypersenzitivita se občas projevuje různými diskomforty v oblasti trávení nebo stavu pokožky. Pokud k reakcím dojde, stane se tak buď na samém začátku užívání, nebo naopak při dlouhodobém užívání (3–6 měsíců). V takovém případě je potřeba přípravek krátkodobě vysadit.
Na co si dát pozor
Užívání reishi může být rizikové, pokud máte potíže s krevním oběhem, případně cukrovkou. V takovém případě se o braní doplňků stravy s reishi poraďte s lékařem. Doporučuje se také opatrnost při užívání během těhotenství.